Wyjeżdżasz do Pragi? Zastanawiasz się jaką gotówkę wymienić na czeską walutę.

Zobacz przykładowe ceny w Pradze, sprawdź na jakim poziomie kształtują się ceny produktów żywnościowych, usług komunikacji publicznej i bilety wstępu do praskich muzeów.

Czechy ciągle jeszcze podobnie jak Polska mają swoją lokalną walutę. Mimo, iż oba kraje zbliżone są do siebie pod względem wskaźników gospodarczych, to wyjeżdżając na przykład na weekend do Pragi odnieść możne wrażenie, że za wszystko płacimy więcej.

(Zobacz noclegi w hotelach i pensjonatach w najlepszych cenach w Pradze – porównaj oferty)

Nie do końca jest to prawdziwe, bowiem Czesi prezentują wyraźnie wyższą kulturę turystyczną, branża turystyczna jest bardziej europejska niż nasza i widać, że promuje się zwiedzanie Pragi z dziećmi lub w grupach. Bilety rodzinne tzw family tickets cieszą się tutaj ogromną popularnością. Wchodząc do muzeum z dwójką dzieci, bo taki jest standard biletów rodzinnych, płacimy mniej niż gdybyśmy weszli jako para.

Przykładowo osoby kupujące bilet na zwiedzanie m.in. Złotej Uliczki będąc bez dzieci płaca więcej niż rodziny z dziećmi czując się trochę nieswojo. Podobnie sprawy się mają jeśli chodzi o komunikację miejską. Bilet 3-dniowy na metro w Pradze, tramwaje i autobusy kosztuje 330 koron czeskich dla osoby dorosłej i 330 koron dla osoby dorosłej z dzieckiem od 6-14 lat. Młodsze dzieci jeżdżą po mieście gratis.

Ceny żywności są podobne jak w Polsce, piwo czasami trochę tańsze zwłaszcza z lokalnego browaru Staropramen. Ceny w restauracjach zróżnicowane oczywiście w zależności od lokalizacji i standardu. Jednak można trafić naprawdę fajne knajpki w samym centrum miasta, w których za dobrą dużą porcję frytek zapłacimy ok 4zł, dobrą pizzę zjemy za równowartość niecałych 20zł, a porządne piwo lane z beczki kosztuje mniej niż byle jakie nad polskim morzem.  Piwo Staropramen z lokalnego browaru, tak na marginesie – wyśmienite, w sklepie kosztuje mniej niż nasze lokalne piwa – ok 2zł razem z butelką.

Zobacz najlepsze pod względem ceny i standardu hotele w Pradze

Tags: , , , , , , , ,